duyuru01_02

Lol’ün Raporlama Sistemi Hakkında

Merhaba exemmo okuyucuları;

Bu makalemde sizlerle league of legends’in raporlama sistemi hakkında biraz konuşacağım. Son günlerde Riot yetkilileri oyunun raporlama istemi ile ilgili bir video hazırlamışlar sanırım bu videoyu izlemeyen yoktur. Ama hala izlemeyen varsa ilk önce videoyu izletelim;

Sizce ne kadar doğru ?

Video ilk karşıma çıktığından yeni bir sistem geliyor. Raporlama işi kaliteli bir hale dönecek dedim. Ama videoyu izleyip sonuna geldiğimde tek kelime ifade edeyim ” hass..tr ” dedim. Sırf bu raporlama sisteminin çalışmaması nedeni ile oyunu bırakanlar var. Bu raporlama sistemi hakkından makinaya benzeterek bir destek ekibinin ilgilendiğini söylüyorlar. Yalan tabi bu. Tamam 1 milyon oyuncu var diyelim 100 bin raporlama geliyor günlük diyo olabilirler. O zaman ben bu destek ekibine “neden otomatik bir rapor değerlendirme sitemi yapmıyorsunuz?” sorusunu sorarım.

Bu işi yapmak o kadar kolay algoritmalarla çözülebilirki sadece 1 defa uğraşıp yapıp hizmete sunabilirsiniz. İlk akla gelen algoritmayı söylemek gerekirse rapor eden rapor edilenle aynı takım asla düşmemeli, 10 defa aynı kategoriden rapor alan cezalandırılsın gibi birçok çözüm var.

Ama bizim TÜRK RİOT ekibi bir taraflarını sıkıpta uğraşmıyorlar. Sırf gerçekten çalışıyor mu mantığı ile raporlama sisteminde 7 gün 1 defa olmak şartıyla toplam 7 defa argo içerikli raporlar gönderdim. Ama bakan olmadığından herhangi bir ceza almadım. Ben bu kanıta dayanarak destek ekibinin raporlara bakmadığını biliyorum.

Eğer gerçekten kaliteli bir oyun hizmeti sunmak istiyorlarsa kullanıcılarının şikayetlerini dikkate almaları gerekiyor. Aksi takdirde bu olaylar gereksiz yere oyuncu kayıplarına yol açabilir. Riot ekibi bunu dikkate alıp bir araya gelip konuşup görüşmelidir.

Bir Cevap Yazın