espor nedir

Espor nedir , Esporcu nasıl olunur ?

Espor nedir ? Espor lisansı nasıl alınır ? Esporcu nasıl olunur ?

Son zamanlarda internet teknolojilerinin gelişmesiyle, Online oyun takipçileri hızla artmaktadır.Tabi türk oyuncularda artık kendini oldukça geliştirmekte ve ülkemizi temsil etmeye başladı.Esl Türkiye olarak sizlere Nasıl profesyonel oyuncu olurum ? Espor nedir? esporcu nasıl olunur ? Esporcu lisansı gibi soruların cevabını bu detaylı makalemizde veriyoruz.

ESpor Nedir?

Espor online bilgisayar oyunları üzerinden yapılan spor dalıdır.Oyuncular Espor Lisansı aldıktan sonra düzenlenen turnuva,lig ve etkinliklere katılarak kendilerini,takımlarını hatta ülkelerini temsil edebilmekle beraber aynı zamanda Espor Sponsorlukları ile ve kazanılan para ödülleriyle hayatlarını devam ettirebilmektedirler.

esporcu lisansı

Profesyonel Oyunculuk

Günümüzde oyun oynamak hobi olmaktan çıkıp çok daha ileri bir boyuta, bir meslek haline gelmeye başladı. İnsanlar sadece oyun oynayarak binlerce dolara sahip olabiliyor.

E-spor’dan nasıl para kazanılır?

Oyunculuk ile para kazanmanın en kolay yolu olarak görülen, oyun sektörünün Youtube un benzeri ve canlı yayın versiyonu olan twitch.tv’dir.Esporcular, oynadıkları oyunları twitch.tv üzerinden belli izleyici kitlesi oluşturup, bu izleyicilerden bağışlar alarak para kazanıyorlar. 2013 yılı verilerine göre yayın yapan twitch.tv oyuncuların %58’i haftalık ortalama 20 saatten fazla yayın yapmış ve ortalama bir kişi 106 dakika yayınları izlemiş.Yayıncı oyuncuların belirttiklerine göre de izlenme sayılarına bağlı olmakla birlikte ortalama olarak haftalık 2.000 – 3.000$ kazanıyorlar. Aylık olarak düşünürsek de kazançlar 10.000$’a çıkabiliyor. Bu rakamların haricinde izleyiciler tarafından oldukça rağbet gören oyunculara, tanınmış bilgisayar ekipman üreticileri sponsor oluyor ve bu yollar ile de ekstra kazanç sağlıyorlar.

Twitch.tv’nin haricinde oyunlardan para kazanmanın çok daha heyecanlı ve eğlenceli bir yolu var. Bu yol da turnuva oyuncusu olmak. Dünya üzerinde çok fazla tercih edilen oyunlar için bir takım kurarak veya bir takımın parçası olarak, oyunlar için düzenlenen turnuvalara katılabilir ve takım olarak sıralamaya girerek para ödülleri kazanabilirsiniz. Turnuvalar ile kazanabileceğiniz paralar çok uçuk rakamlara varabiliyor. Örnek verecek olursak geçen Temmuz ayında düzenlenen bir turnuvanın ödül havuzu tam 10 milyon dolardı ve 1. olan takım bu havuzun %48’ini yani 5 milyon dolara yakın bir ödül kazandı. Bir turnuva oyuncusu olmanın diğer güzel bir yanı da twitch.tv üzerinden yayın yapmaya başladığınızda izleyiciler direkt sizin yayınlarınızı izliyor. Dipnot olarak belirtelim, turnuva oyuncuları, yaptıkları yayınlarda normal bir kullanıcıdan çok daha fazlasını kazanabiliyor.

Dünyada profesyonel oyunculuğun fazlasıyla yaygın olmasına rağmen ülkemizde daha yeni yeni gelişen bir sektör. Türkiye’de ki internet hızının, diğer ülkelere göre çok daha düşük seviyede olmasından kaynaklı twitch.tv aktif bir şekilde kullanılamıyor. Aynı şekilde turnuva oyunculuğu da Türkiye’de düzenlenen oyun turnuvalarının az olmasından kaynaklı genel sıralamada gerilerde kalıyor.

 

Kaynak : ESL Türkiye

2 comments

Bir Cevap Yazın