tome immortal arena

TOME Immortal Arena ‘ya İlk Bakış

tome immortal arena

tome immortal arena

TOME Immortal Arena’ya giriş

 

Bu sefer karşınızda gerçekten değişik bir MOBA ile bulunuyoruz. KIXEYE’ın geçtiğimiz günlerde piyasaya sürdüğü TOME Immortal Arena bize farklı bir oyun oynanış şekli sağlıyor. Oyunu bizzat oynadım ve ilk izlenimim gerçekten olumlu yöndeydi. Başlamadan önce oyunun iyi ve kötü yanlarını kendi fikrimce belirtmek istiyorum.

Olumlu yönleri:

  • Oyun sabit diskinizde yaklaşık 4GB gibi az bir alan kaplıyor.
  • Boyutuna göre grafikleri oldukça iyi düzeyde.
  • Eşya almak veya iyileşmek için koridorlardan üsse gitmeye gerek yok.
  • Minyonlara son vuruş yapayım derdi yok.
  • Mana derdi yok, skiller sadece cooldown’a göre kullanılıyor.
  • Sistem gereksinimleri oyuna göre oldukça düşük.
  • Takım savaşları ön planda ve taktikler oldukça fazla yer ediniyor.

Olumsuz yönleri:

  • Alıştığımız MOBA tarzlarından tamamen farklı, ilk başta “Nasıl oyun bu yahu?!” sorusu akıllara şimşek gibi çakıyor.
  • Hızlı gelişen bir oynanışa sahip, takip etmesi zor.
  • MOBA oyunlarında yapabildiğimiz mekanikler bu oyunda geliştirilmemiş.

Arena safhası

 

Oyundaki maçların ortalama süreleri 15-20 dakika. Bunu ne iyi ne de kötü bir şekilde kategorilendirmek istemedim. Açıkçası hem iyi hem kötü. İyi çünkü oyun öğrencilere ve çalışan ailelere bu yönden hitap ediyor. Mola saatlerinde, ders aralarında rahatlıkla oynanabiliyor. Kötü çünkü aksiyon severler için bu 15-20 dakika asla ama asla yeterli olmayacaktır. Kendi fikrimce basit bir eğlence arıyorsanız, üstüne bir de MOBA olsun diyorsanız bu oyun sizin için yapılmış! Lakin, diyorsanız ki ben aksiyon seviyorum maçlarım 1 saate kadar sürsün, o zaman size tavsiyem Smite, League of Legends ve DOTA 2 tarzı MOBA’lar olacaktır.

 

Arenaya ilk girdiğinizde size rehberlik eden bir sistem her oyunda olduğu gibi var. Bu sistem TOME Immortal Arena’da ise yeterli düzeyde olmuş, hiçbir eksiğini göremedim. Eşya alımından tutun da karakter sınıflandırılmalarına kadar neredeyse her temel bilgi size “Practice” modunda veriliyor.

Oyunu diğer MOBA türlerini temelde ayıran bir önemli özellik ise 5v5 maçların olmaması. Oyun 2 koridordan oluşuyor ve 3v3 takımlar ile oynanıyor. Aslında ilk duyumumda ben de ön yargı ile yaklaşıp “Böyle saçma iş mi olur?!” sorusunu sormadım değil. Oyunu oynadıkça, mantığını kavradıkça zevk aldım ve yapılmak isteneni daha iyi anladım.

Oyuna ilk başladığınızda temelde 4 tane olan güçlerinizin (skill) 3’ü açık olarak başlıyorsunuz. Ulti dediğimiz olay ise tahmin edeceğiniz üzere 6. seviyede açılıyor. Fakat şöyle bir olay var, güçlerinizi kullanma karşılığı sizden herhangi bir mana ya da can puanı gitmiyor. Bunun yerine sadece bekleme süresi kadar beklemek zorunda kalıyorsunuz.

 

Oyunda şimdilik 20 adet gardiyan (yani bildiğimiz şampiyon/hero) var. Fakat eminim ki zamanla KIXEYE arenaya yeni gardiyanları dahil edecektir. Üstüne üstlük hikaye sevenler de oyunda unutulmamış. Oyunun kısa hikayesioyuncuların okuması için resmi websiteleri üzerinde mevcut. Şu anlık pek de bir beklentiniz olmasın. Oyun daha yeni, malum hikaye de oldukça az. Fakat yine inanıyorum ki KIXEYE zaman içerisinde bu eksiğini de kapatacaktır.

 

tome immortal arena

tome immortal arena

 

Oyunu indirmek için ise Steam programını kullanabilirsiniz.

 

Toparlamak gerekirse, TOME Immortal Arena basit eğlence arayan ve MOBA oyunlarını seven oyuncuların ortak adresi. Bu iki kategoriye de giriyorsanız oyunu denemenizde kesinlikle fayda var. Son olarak ise oyuun oynanış videolarına alt kısımdaki youtube bağlantılarından ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın