heroes of the storm

Heroes of the Storm’u inceleyelim!

 Heroes of the Storm incelemesi

 

heroesstorm_27664.nphd

 

Son dönemlerde oyun dünyasına bomba gibi düşen ve hayranlarını kendine bağlayan Heroes of the Storm MoBA severlerin ağızlarında yeni tatlar bırakacak. Eh madem bu kadar iddialı konuşuyoruz, haydi hep beraber oyuna göz atalım.

İlk olarak bahsetmemiz gereken şey oyunu diğer MoBA türlerinden ayıran en önemli özelliği olmalı.
Artık bireysel seviye atlama sistemine son! – Blizzard takım oyununa oldukça önem verdiği için bireysel seviye atlama sistemini Heroes of the Storm’da kullanmamayı tercih etti. Bunun yerine takımların kendi seviyeleri olacak ve oyuncular takım olarak oynamak zorunda kalacak. Bu ilk bakıldığında karışık olarak görülse de takım oyununu öne çıkarmak için yapılan büyük bir adım.

Oyunun ikinci farklı özelliği ise karakterlerin gelişim süreci. Karakterlerimize eşya alıp onları geliştirmek yerine artık talent sistemi denilen yeni bir olayı kullanarak geliştiriyoruz. Her karakterin farklı talentları oluyor ve bu talentlar takımımız seviye atladıkça yavaş yavaş açılıyor.

Peki hangi karakterler var bu oyunda?

Oyunda Blizzard evreninde yer alan bir sürü karakter bulunuyor. Şu anda Alfa aşamasında olmasına rağmen toplamda 31 karakteri içerisinde barındırıyor. Ve üstelik hepsi de Blizzard evreninden! Benim tüm karakterler arasından favorim ise, gerek mobilitesi gerek de oynanışının zevkli olması sebebiyle Starcraft II’nin prensesi Nova Terra.

Warcraft Kahramanları

hos_warcraft

-Anub’arak
-Arthas
-Brightwing
-Chen
-E.T.C.
-Falstad
-Gazlowe
-Illidan
-Li Li
-Malfurion
-Muradin
-Murky
-Rehgar
-Stitches
-Tyrande
-Uther

Diablo Kahramanları

hos_diablo

-Azmodan
-Diablo
-Nazeebo
-Sonya
-Tyrael
-Valla

Starcraft Kahramanları

hos_starcraft

-Abathur
-Kerrigan
-Nova
-Raynor
-Sgt. Hammer
-Tassadar
-Tychus
-Zagara
-Zeratul

Buraya kadar her şey hoş ve güzel. Peki nasıl bu kahramanlar ile oynarım?

Kahraman açmak

Çoğu MoBA oyununda olduğu gibi Heroes of the Storm’da da haftalık kahraman rotasyonu tabii ki olacak. Fakat bu diğer oyunlara nazaran daha az bir sayıya indirgenmiş. Çoğu oyunda haftalık 10 karakter açılsa da Heroes of the Storm’da bu kahraman sayısı sadece 5 olacak. Lakin, oyunda 12. ve 17. seviyeye geldiğinizde yeni bir kahraman rotasyonu sekmesi hesabınızda aktifleşecek ve Blizzard’ın size her hafta sunduğu ücretsiz kahraman sayısı yükselecek. Bu ücretsiz kahraman rotasyonları ise her hafta salı günleri yenilenecek.
“Tamam bütün kahramanları oynadım ama bir tanesini çok sevdim ve hep onunla oynamak istiyorum.” dediğinizi duyar gibiyim. Bunun için de yapılacak şey çok basit. Her MoBA oyununda olduğu gibi Heroes of the Storm’da da bir market mevcut. Her maçtan kazandığınız altınlar ile (oyun içi para birimi) yeni kahramanlar alabilir ve favori kahramanınızla her oyunda düşmanlarınıza kan ağlatabilirsiniz!

Oyun içi para birimi olan altınları nasıl elde ederim?

Blizzard dendiğinde oyunlarını oynayan herkes bilir ki görevler Blizzard için adeta bir ödev. Heroes of the Storm’a görev sistemi koymayı unuturlar mı hiç? Asla! Oyunda 6. seviyeye ulaştığınız zaman çok güzel bir görev sekmesi açıyorsunuz ve buradaki görevleri yaparak altın kazanabiliyorsunuz. Bunun dışında ise günlük görevleri yaparak veya seviye atlayarak da altın kazanmanız mümkün.

Bir Kahraman gördüm, rotasyonda değil ve denemek istiyorum. Nasıl olacak bu iş?

Blizzard bu sorunun cevabını da düşünüp her kahramanı denemenize olanak sağlayan bir sistem getirmiş. Markette bir kahramanı seçtiğiniz zaman onu ücretsiz olarak “Try” butonuna basıp deneyebiliyorsunuz. Size tavsiyem ilk deneyeceğiniz kahraman ya Nova ya da Tyrael olsun.

Tyrael

“Her şey güzel tamam ama farklar bu kadar mı yani? Mesela binek olsa hoş olurdu.”

Oyuncu ister de Blizzard yapmaz mı? Tabii ki de yapar. Heroes of the Storm’da binek sistemi de mevcut. Kahramanım savaş alanına daha hızlı gitsin problemi yok. Bineğinize biniyorsunuz ve hodri meydan savaşa!
Oyunun ilk başında herkesin kullanabileceği bir binek zaten mevcut. Aynı zamanda hem altın hem de gerçek para kaşılığında mağazadan da alabileceğiniz çok güzel efektlere sahip binekler var. Sizinle favori bineğimi paylaşmak istiyorum. Murtaza ile tanışın! (ismini ben koydum, oyundaki adı Rainbow Unicorn)

Rainbow_Murtaza

Bineklerden de genel olarak bahsedecek olursak her bineğin en az 3 farklı renk seçeneği bulunuyor. Zaten mevcut olan renk seçeneği bineğimizle beraber bize geliyor. Artı olarak ise diğer renk seçenekleri özel kahraman görevlerini tamamladığımızda bize hediye ediliyor. Sıkı durun koleksiyoncular. Binekler hakkında size müthiş bir haberim var. Oyunun Alfa aşamasında gerçek para harcayan herkese bir daha oyuna getirilmeyecek olan çok nadir ve şirin bir binek hediye edilecek!

Bineğin oyun içi ve normal görüntüsüne ise bir göz atın isterseniz.

wonder_billie

wonder

Toparlamak gerekirse, oyun şu anda Alfa aşamasında ve Beta sürümü 13 Ocak 2015 tarihinde çıkacak. Bu tarihe kadar ve bu tarihten sonra da burada yazılan bütün içeriğin ve bilgilerin değiştirilme ihtimali var. Böyle bir şeyin olması halinde de, okuyucularımız sıcağı sıcağına bilgilendirilecekler. Bana kalırsa oyun gerçekten oyun dünyasında büyük bir yer kaplayacak. Size önerim oyunun Alfa aşamasına seçildiyseniz bol bol oynayıp öğrenmenizdir. Dereceli maçlar geldiğinde güzel bir yere yerleşmek için büyük bir avantaj olabilir. Oyunun beta ve alfa erişim sağlama şansına sahip olmak için ise yapmanız gereken şey çok basit. Battle.net hesabınızın Account sekmesine gidip “Games & Codes” bölümünden “Beta Profile Settings” ayarlarını yapmanız yeterli.

Bir Cevap Yazın