Osu!ExeMMO

Osu! Rythm is just a click away!

Merhaba sevgili takipçilerimiz. Bugün size değişik bir oyun tanıtmak üzere buradayım, Osu!

Öncelikle söylemeliyim ki, bu bir online oyun. Her türden müziğin bulunduğu enteresan bir yapım ve çokta zevkli. Hem müzik dinleyip hem oyun oynamanın tadına varılıyor.

Oyun’da 4 ayrı mod var. Standart, taiko, catch the beat ve mania.

Osu!Standart : Ekranın türlü yerlerinde beat’ler (nota’lar) slider (top kaydırma) ve spinner (çevirme) çıkıyor. Siz bunlara mouse ile hedef alıp vurmak zorundasınız, fakat zamanında olmalı. Slider’ları baştan sona kadar takip ediyorsunuz. Ve spinner adından belli olduğu gibi çevirip tur attırıcaksınız. Eğer çok fazla tur attırabilirseniz her tur başına extra’dan 1.000 puan geliyor! Oynamanın 2 ayrı yolu var, sadece mouse 2 click ile veya mouse ile yönlendirirken vurmak için Z veya X tuşu. Oyunun en zor modu genel olarak bu.

Osu!Standart gameplay!

Bir nota’dan, slider’dan veya spinner’dan alınabilicek maximum puan 300.

Oyuncuların çoğu standart oynar ve oldukça zor’dur. Beatmap (Müzik haritası)ndaki zorluklara göre aşırı derecede oynaması zorlaşabiliyor. Ben şahsen bunu oynuyorum, diğerleri ilgimi çekmedi.

Osu!Taiko : Davul’la ritim tutturmaya benzeyen bir oyun, 2 farklı rengimiz var, bunlar kırmızı ve mavi. Kırmızı renk için mouse sol tuş (klavyede Z ve C) mavi için ise sağ tuş (klavyede X ve V) tuşları ile oynanıyor. Vurmanız gereken nota’mız geldiğinde rengine göre vuruyorsunuz, dikkat, bu oyunun alışması en zor modu’dur!

Osu!Taiko gameplay!

 

Osu!Catch the Beat! : Bu mod yön tuşları ve shift ile oynanıyor. Ekranın en altında bir karakter, kafasında bir sepet ve meyve olarak düşen notaları topluyoruz! Eğer yetişemeyecek hızda olursa shift tuşu ile dash kullanabilirsiniz. Bu oyunun alışması kolay fakat ustalaşması zor kısmı.

Osu!Catch The Beat gameplay!

 

Osu!Mania! : 8 tuşa kadar çıkabilen ve bu 8 tuşu gerçek bir piano veya klavye kullanımından daha zor ve aynı anda kullanımı olan, oyunun en yeni modu ve şuanki ustalaşması en zor kısmı. Tabii, oyunu 4 tuş ile de oynayabilirsiniz, yapabilirseniz, 4 ile 8 tuş arasında seçim hakkına sahipsiniz.

 

Osu!Mania gameplay!

 

Multiplayer : Oyunda bir oda kurup maximum 8 kişi ile aynı şarkıda en çok kim puan kazanacak diye yarışabiliyorsunuzda! Her mod için oda açılabilir, isterseniz TAG moduna geçip 8 kişi tek bir map’i aynı anda oynayabilir, veya TAG Team ile takımlara ayrılıp takımca aynı mapi oynayabilir, veya normal olarak takımlara ayrılıp yarışabilirsinizde! Yeni başlayanlara Multiplayer pek tavsiye edilmiyor.

Oynadığınız Beatmapi modlar ekleyerek zorlaştırabiliyorsunuzda, mesela, Hard Rock, tam bir ezber bozan! Mapi alt-üst edip, notaları küçültüp hızlandırıyor. Flashlight, size sadece mouse imlecinizin etrafında kısıtlı bir görüş sunuyor vesaire vesaire.

Oyunda iRC based chat sistemi var, oyun içi ulaşılabilir, çoğu dilin kendi odasıda bulunmakta, bunların içinde Türkçe de tabii var. Rank sistemi de mevcut, Dünya 1.si olmak yürek istiyor, biz Türklerden şuana kadar en fazla ilk 500’e kadar çılabilen oldu. Rank sistemi ülke içide geçerli, bu arada oynanılan Beatmap’leri de kullanıcıların yaptıklarını unutmamak gerekir! Canlı izleme olayı da mevcut, herhangi birini, oynadığı beatmap’e sahip olduğunuz sürece canlı olarak izleyebilirsiniz.

Osu!Ranking

 

Osu! Anasayfa: http://osu.ppy.sh

Oyunda livestream yapanlara ulaşabiliceğiniz yer: http://osu.ppy.sh/p/live

Ayrıca  maskotu da pek tatlı!

Osu!Pippi!

 

Kendi oyunumdan size bir örnek!

İlginizi tetikledi mi?

Bir Cevap Yazın